Ako dlho trvá celý proces zväčšenia pŕs od konzultácie až po konečný výsledok?  

Mám rád, keď má pacientka po prvej konzultácii nejaký čas na premyslenie. Ak si čímkoľvek nie je istá (zväčša je to veľkosť implantátov), má tak priestor na druhú konzultáciu, aby si bola úplne istá svojim rozhodnutím. To znamená, že prvá konzultácia by mala byť približne 3 a viac týždňov pred termínom operácie. Po operácii máva zhruba polovica pacientok opuch prsníkov na približne 2 až 4 týždne. Avšak aj napriek opuchu prsia zvyknú vyzerať veľmi dobre už 2-3 týždne po operácii. Štandardne trvá cca. 5-6 mesiacov, kým je výsledok definitívny a prsia zmäknú a sadnú do ich finálnej pozície. 

Plasticka operacia prs

Kedy môže pacientka po operácii zväčšenia pŕs začať s aktivitami ako cvičenie, behanie prípadne čomu sa má vyhýbať a čo nemôže robiť na nejaký čas vôbec? 

Vo všeobecnosti nie sú dobré  tie cviky, ktoré spôsobujú natriasanie prsníkov ako napríklad beh alebo skákanie. Cviky s rukami tiež stimulujú pohyb prsného svalu, čo nie je po augmentácii vhodné. Najrizikovejšie je obdobie 6 týždňov po operácii, kedy si telo vytvára kapsulu okolo implantátu. Pokiaľ sa to  s pohybom preháňa, môže v dôsledku trenia medzi implantátom a telom vzniknúť tekutina – seróm. 

Stacionárny bicykel je vhodný aj 14 dní po operácii, avšak cviky zaťažujúce brucho, ruky, chrbát a prsia je potrebné odložiť na dobu až 6 týždňov po zväčšení pŕs implantátmi. 

Musí sa pacientka nejak špeciálne starať po zákroku o prsia? Respektíve ako dlho trvá, kým sa všetko dostane do poriadku a nebude sa musieť pacientka viac obmedzovať? 

Odporúča sa masáž pŕs a jaziev zhruba po 2-3 týždňoch po plastike pŕs. Masáže sa zväčša radi ujmú partneri. Existujú silikónové krémy, ktoré zlepšia stav jazvy. Pol roka po operácii odporúčam jazvy neopaľovať (“hore bez”). Po pol roku sa už o prsia starať nemusí, ale ja si volám pacientky rok po operácii na kontrolu, či je všetko ako má byť.  

Aké môže mať pre mňa následky roztrhnutie implantátu, prípadne či to budem cítiť a vedieť, kedy sa to stane a aká je pravdepodobnosť, že sa to môže stať práve mne? 

Ruptúra implantátu je zriedkavá, ale nepríjemná komplikácia, ktorá je vždy spojená s operačnou revíziou. Väčšina žien cíti ruptúru až po nejakom čase, keď sa implantát deformuje. Moderné silikónové implantáty nevytekajú (sú kohezívne), čiže držia pokope. Riziko ruptúry stúpa s pribúdajúcimi rokmi od operácie. Každý materiál sa opotrebováva, ale vieme, že dnešné implantáty bežne vydržia aj 20 rokov.   

Je citeľný váhový rozdiel pŕs pred a po operácii? Nespôsobuje to nepríjemnosti pri športe, chôdzi alebo pri iných pracovných činnostiach? 

Toto je faktor, na ktorý upozorňujem ženy, ktoré chcú veľmi veľké implantáty. Záťaž na chrbticu je tam vždy. Pokiaľ žena túži po veľkých prsiach, musí rátať s nevýhodami s nimi spojenými. Pri športe treba nosiť pevnú podprsenku, inak sa presúvajú prsia z hora dole a z boka na bok. 

Ja však nikomu také prsia neodporúčam, preto sa moje pacientky nesťažujú na tieto problémy. Navyše v dnešnej dobe máme k dispozícii už aj odľahčené implantáty, ktoré majú približne o 30 % menšiu váhu.  

Môžem s umelými prsami kojiť? Nie je to pre dieťatko nebezpečné? 

Pri operačnom prístupe z podprsnej ryhy je riziko poškodenia mliečnej žľazy minimálne a ženy vedia kojiť bez akéhokoľvek rizika pre bábätko.

MUDr. Lukáš Šimko, PhD.
plastický chirurg